Lymská borelióza

Lymská borelióza je infekční onemocnění postihující kůži, klouby, srdce i nervovou soustavu. Jedná se o nejčastější nemoc přenášenou klíšťaty, se kterou se na území České republiky můžete setkat. Zcela vyjímečně je borelióza přenosná také dalšími druhy hmyzu. Není možné vyloučit třeba nákazu od ováda nebo komára. Bakterie zodpovědné za rozvoj boreliózy nicméně nejsou schopné dlouhodobě přežívat v těle těchto hostitelů, protože zde nemají optimální podmínky.

Prvotní příznaky se většinou objeví 3 až 30 dnů od napadení organismu patogeny. Výjimečné ovšem nejsou ani případy, kdy se borelióza projevila teprve několik měsíců po kontaktu s infikovaným klíštětem. Pokud jste měli přisáté klíště a máte příznaky lymeské boreliózy, je rozhodně nutné navštívit lékaře.  Tímto vyšetřením si můžete ověřit i asymptomatycký průběh boreliózy, nejdříve však 3-6 týdnů po infikování klíštětem.

Vyšetření trvá přibližně 15 min.

Lymská borelióza
Cena: 3 800 Kč

Projevy onemocnění

Borelióza je multisystémové onemocnění, jehož průběh může být u každého pacienta odlišný. Vyznačuje se širokou škálou příznaků. Pacienti si tuto nemoc spojují hlavně s tím, že u nakažených zanechává borelióza flek na kůži, ale může postihnout i klouby, srdce, nervovou soustavu a další orgány. Borelióza často probíhá asymptomaticky, tedy bez jakýchkoliv viditelných projevů, a v některých případech zase bývají obtíže velice mírné. Jindy ovšem mohou nastat závažné zdravotní komplikace, k jejichž nástupu přispívá především oslabená imunita vlivem jiného infekčního onemocnění.

Vyšetření zahrnuje

  • laboratorní vyšetření na protilátky Borrelia IgM, IgG
  • odběr u klienta (na území města Prahy, mimo Prahu dle domluvy)
  • vyhodnocení v laboratoři
  • zaslání výsledkové zprávy na email klienta
  • konzultace s lékařem

Doporučení před odběrem

Před odběrem nekuřte a nejezte (cca 12 hod) a je vhodné vypít šálek vody či neslazeného čaje. Večer před odběrem vynechte tučná jídla a alkohol.

Upozornění

Balíček vyšetření je pro osoby starší 18 let. Pokud užíváte léky na ředění krve, máte alergii nebo míváte při odběru nevolnost, upozorněte odběrovou sestru.